Mali biolog – Zavirimo u podvodni svet

Vreme: Radionica počinje u 18h
Lokacija: OŠ "Milutin i Draginja Todorović",
Save Nemanjića 2, Kragujevac

Voda, ta tajanstvena tečnost koja je izvor života i dom za raznoliki svet vodenih stvorenja, pruža bezbroj pitanja koja deca postavljaju sa znatiželjom. Ko sve živi ispod kamenja u reci? Da li ribe zaista spavaju? Da li piju vodu kao mi? Možda u dubinama vode živi čuveni kiklop ili ciklops? A može li zlatna ribica zaista ispuniti želje? Gde tačno stanuju vodeni stanovnici, u moru ili jezeru? I kako da voda ostane zdrava i čista za sve te nevidljive stvorenja u njoj? Naša namera kao odraslih je da deci približimo nauku na kreativan, praktičan i eksperimentalan način kroz niz uzbudljivih radionica koje smo nazvali “Zavirimo u podvodni svet”. Deca će se osećati kao pravi mali naučnici i istraživači vode dok mikroskopiraju i posmatraju vodene larve vilinih konjica, vodene cvetove, puževe, pijavice i druge skrivene stvorenja podvodnog sveta kroz binokularne lupe.

Formiraćemo grupe u kojima će deca napraviti dom za zlatnu ribicu u miniakvarijumima, a dok hrane svoje ribice, moći će da zamisle tri želje, baš kao u priči. Kroz radionicu “Pronađi mi dom”, deca će se edukovati o mestima gde vodeni organizmi žive i raspoređivati ih prema njihovim prirodnim staništima.

Ali to nije sve! Naše radionice imaju i ekološki cilj – želimo da razvijemo ekološku svest kod dece već u ranoj dobi. Zato smo pripremili radionicu gde će deca recikliranjem napraviti svoje vlastite filtere za prečišćavanje vode, učeći kako da čuvaju vodu čistom i zdravom za sve njene stanovnike.

Očekujemo mnoga pitanja, ali i neočekivane odgovore, jer voda je čaroban svet koji čeka da bude istražen. Naša radionica će decu odvesti na uzbudljivo putovanje u podvodni svet, gde će naučiti, istražiti i uživati u čarima vode, najdragocenijeg resursa na našem planeti.

Cena radionice: RSD 950

Ova radionica je namenjena mališanima uzrasta od 6 do 10 godina koji vole da istražuju prirodu i otkrivaju čuda biljnog i zivotinjskog sveta! 🌿🌸🌱🌼

🎁 Nakon radionice, mali biolozi će dobiti posebnu diplomu kojom se potvrđuje njihova radoznalost i uspešno savladano znanje o čpodvodnom svetu! 🐠🐬👨‍🔬

📍 Radionica Mali biolog – Zavirimo u podvodni svet se održava u OŠ Milutin i Draginja Todorović, ulica Ssave Nemanjića 2 u Kragujevcu. 🌱🏫

🚀 U narednom periodu očekuje vas još zanimljivih radionica iz serijala “Mali naučnik”, uključujući “Mali fizičar” i “Mali inženjer”! 🌱🔬👷‍♀️

Suzana Dobricic Popularizacija nauke kroz projekte

Upoznajte predavača

Suzana Milošević Dobričić - od 2008. godine radi kao profesor biologije u OŠ "Treći kragujevački bataljon" u Kragujevcu, sa impresivnim nizom ostvarenih projekata kao što su "Jezero Bubanj - nekada i sada" za Noć istraživača 2019. godine, Festival nauke

2019. godine u Beogradu na temu “Udahni, zaroni, istraži”, kao i projekti “Zavirimo u vodeni svet jezera”, “Genetički izazov!”, “U carstvu gljiva”, “Od izvora reke do ušća, da li postoje razlike?”, “Mobilni botaničar”, “Govor fosila” u Noći istraživača 2020. i Noći istraživača 2021. godine, “Zero waste tk bataljon”, “Bakterije, naši (ne)prijatelji”, “Viđeno očima pčela” iz kategorije 2, sve uz podršku Centra za promociju nauke i Naučnog kluba Kragujevac.

Takođe je realizator projekata u udruženju EkoMatoTeka kao što su “Pokreni grad, selektuj otpad!”, “Medonosne biljke za održivo pčelarstvo”, “Ramsarski naučni karavan”. Bila je saradnik i mentor učenicima u radu Kidhub-a Dizajnaton metodom na temu klimatskih promena i dečijih rešenja u okviru ciljeva UN o održivom razvoju, kao i učesnik u Erazmus projektu ODI – obrazovanje za društvenu inovaciju u saradnji sa Kidhub-om.

Pored toga, radila je kao stručni saradnik laboratorijskih istraživanja iz oblasti Hidrobiologije i zaštite životne sredine u “Akvarijumu” Kragujevac, te je bila lider projekta za edukaciju ruralnog stanovništva o zaštiti voda u saradnji sa REC-om za zaštitu životne sredine za Centralnu i Istočnu Evropu uz finansijsku pomoć Danske agencije za životnu sredinu. Takođe, ima niz objavljenih stručnih radova iz oblasti hidrobiologije u stručnim časopisima.